Skip to content

Brottslig bakgrund kontrolleras för personer som arbetar med personer med funktionsnedsättning

Från och med bör­jan av 2025 ut­vid­gas kon­trol­len av brotts­lig bak­grund även till per­so­ner som ar­be­tar med per­so­ner med funk­tions­ned­sätt­ning.

Arbetstagarens straffregisterutdrag ges endast till arbetstagaren själv och arbetstagaren kan inte befullmäktiga arbetsgivaren att beställa utdraget. En person som arbetar med personer med funktionsnedsättning kan beställa straffregisterutdraget från Rättsregistercentralen (RRC), när personen första gången anställs i eller utnämns till ett sådant arbetsavtals- eller tjänsteförhållande eller första gången tilldelas sådana uppgifter som permanent och huvudsakligen omfattar arbete med en person med funktionsnedsättning.

Tjänsteproducenter inom social- och hälsovården har skyldighet att begära uppvisande av straffregisterutdrag om anställningen varar sammanlagt minst tre månader under en ettårsperiod. Vid anställningar som varar mindre än tre månader bestämmer tjänsteproducenten själv huruvida utdrag krävs av arbetstagaren. Den som använder sig av arbetsgivarmodellen inom personlig assistans har rätt men ingen skyldighet att begära att arbetstagaren visar upp ett straffregisterutdrag.

Följande förutsättningar måste uppfyllas för att straffregisterutdrag ska kunna utfärdas:

  • Du ska börja arbeta med personer med funktionsnedsättning.
  • Arbetet omfattar permanent och huvudsakligen assistans, stöd eller vård av eller annan omsorg om personer med funktionsnedsättning eller annat arbete i personlig kontakt med en person med funktionsnedsättning.
  • Din arbetsgivare är tjänsteproducent inom social- och hälsovården eller en person som använder sig av arbetsgivarmodellen inom personlig assistans.
  • Ditt arbete utförs i Finland.

Källa: Rättsregistercentralen

Mer information: